Ve středu 23. dubna 2014, na Světový den knihy a autorských práv, proběhla kampaň Svazu českých knihkupců a nakladatelů KNIHY bez DPH. Knihkupci po celém Česku poskytli slevu na knihy 15 %, což je současná výše DPH na knihy v České republice. Akce se zúčastnilo na 360 knihkupectví! Nakladatelé a distributoři na kampaň přispěli finanční podporou.

Oslovili jsme řadu knihkupců v Praze i mimo Prahu a jejich reakce na kampaň jsou vesměs velmi pozitivní až nadšené. Během cesty po pražských knihkupectvích a telefonátů mimopražským jsem vlastně slýchal víceméně to samé: nárůst prodeje byl v tento den o 150 až 200 %, přišlo až třikrát více zákazníků než obvykle.

V knihkupectví Fišer v Kaprově ulici bylo živo hned od rána od 9:00 hod, kdy zde Česká televize vysílala živý vstup – rozhovor s předsedou SČKN Martinem Vopěnkou, který si zde pak koupil knihu se slevou 15 %. Později mi knihkupkyně u Fišera potvrdily, že i dopoledne bylo v prodejně více zákazníků než obvykle, že zákazníci o kampani většinou vědí.

V knihkupectví Karolinum v Celetné ulici mi vedoucí paní Jana Padevětová také potvrdila, že jsou dnes vyšší tržby než obvykle a že zákazníci se na kampaň ptali už minulý týden, kdy si byli vyhlédnout knihy, které si pak přišli koupit se slevou.

V Academii na Václavském náměstí mi knihkupkyně řekla, že je v prodejně plno od rána, že se od rána nezastavili a skoro nestíhají; kampaň byla účinná, lidé jsou informovaní a přišli pro knihy se slevou cíleně. Totéž potvrdili i u Kanzelsbergera na Václavském náměstí.

V Paláci knih Neoluxor na Václavském náměstí jsem oslovil několik zákazníků, zda vědí o dnešní akci; čtyři z pěti o kampani věděli a přišli si koupit knihy se slevou speciálně dnes.

V knihkupectví Seidl ve Štěpánské ulici mi jedna zákaznice řekla, že u nich v rodině dnes každý „vyběhne koupit nějakou knihu“.

V Auroře ve Spálené ulici taktéž mohly knihkupkyně potvrdit vyšší tržby a to, že se kampaň na dnešních prodejích projevuje.

V knihkupectví Ostrov v Ostrovní ulici mi Vladimír Šebek řekl, že tak třetina dnešních zákazníků o akci ví, třetina ne a třetina je příjemně překvapena, když slevu dostane; i on ale potvrdil, že má dnes vyšší tržby než obvykle.

Stejné reakce jsme během dne zaznamenali i z řady mimopražských knihkupectví; za všechny alespoň:

Vladimír Opatrný z Jablonce nad Nisou – vyšší tržby, lidé chodí, o kampani vědí.

Daniela Bendová z Benešova – „Předčilo to všechna moje očekávání, jsem ráda, že SČKN se knižního oboru i knihkupců takto zastal a doufám, že slíbená nižší DPH na knihy ve výši 10 % bude od 1. 1. 2015 platit a že se časem dostaneme i na DPH nižší…“

Knihkupectví Lyra v Chrudimi – dobrý nápad, akce se velmi vydařila.

Fotografie z kampaně a také odkazy na kampaň v České televizi a v Českém rozhlase najdete na facebookovém profilu KNIHY bez DPH.


(Milan Šilhan, 23. 4. 2014)


Přidáváme další reakce na kampaň z Prahy:

Kanzelsberger Dejvice – Probíhá to úžasně, na ten náš krámeček. Lidi chodí a o slevě vědí. Kupuje se všechno, lidé si už včera nechali dát stranou hromádky a přijdou si dnes a je to všehochuť. Dobrá akce.

Stejně tak Neoluxor Dejvická – tam se nakupovalo cestou do práce... a taky se dělaly hromádky předem.

Knihkupectví Letná, Neoluxor Flora – všude stejné reakce. Spokojenost, hodně lidí…

KNIHY DOBROVSKÝ Arkády Pankrác – Zaznamenali jsme koupi těch nejprodávanějších a dražších knih, lidi se učí nakupovat ty knihy, co jsou za tisíc a víc, pokud mají takové slevy, třeba „Průvodce protektorátní Prahou“ se dneska hodně prodával. Bylo to dnes přes deset kusů, normálně je to jedna týdně. Otvíralo se tady o hodinu dřív. Předtím si lidé mapovali a o akci věděli z televize, rádia, médií... Dneska to byly pro nás jednoznačně „druhé Vánoce“. Je to znatelný, je to vysoký. Grafika se nám zdála skoro až moc jednoduchá, ale zafungovalo to a krám je plný.


Fotografie najdete na Facebooku KNIHY bez DPH.


(Soňa Abramowitz-Fraňková, 23. 4. 2014)